Yazar Yaşar Kemal Kimdir?Doğum adıyla Kemal Sadık Gökçeli yani Yaşar Kemal, 1923 yılında Gökçeadam(Hemite) semtinde doğmuş bir roman, senaryo ve öykü yazarıdır. Memleketi Van - Erçişle olan yazarın ailesi Birinci Dünya Savaşı nedeniyle Adana ilimize göç etmek zorunda kalmıştır. Orta okul hayatını ırgat katipliği, memurluk, kontrolörlük ve öğretmen vekilliği gibi çeşitli işlerde çalışmak zorunda kalan Yaşar Kemal hayatın zorlukları ile olgunlaşmış birisidir. Edebiyat yapmayı çok küçük yaşında aklına koyan yazar ilk sanat çalışmasına ilkokula başlamadan önce şiir ile başlamıştır. İlkokul zamanlarında aşıklarla aynı durumda olan Yaşar Kemal annesinin engel olmasından dolayı saz çalmayı tam anlamıyla başaramamıştır.

Türk edebiyatının önde gelen yazarlarından olan Yaşar Kemal 1939 yılında yazar hayatına Türksözü gazetesinde başlamıştır. İlk eseri olan Ağıtlar kitabını Adana Halkevi tarafından 1943 yılında çıkartmıştır. Yazarın edebiyat dünyasındaki etkinliğinin başladığı yıl bu zaman olarak kabul edilmektedir. Yaşar Kemal' in dünyada ilk defa yayınlanan eseri, Bebek öyküsüdür. Bu öykü önce Fransızca daha sonraları İngilizce, İtalyanca, Rusça ve diğer dillere çevrilmiştir. İlk öykü kitabı Sarı Sıcak ile ünlenen Yaşar Kemal ilk romanı İnce Memed ile de ülkemizdeki ününü arttırmış hem de dünyada tanınan bir yazar olmaya başlamıştır. İnce Memed yaklaşık 40 dile çevrilerek yayılmıştır. Dünyaca ünlü romanı İnce Memed 1947 yılında yazmaya başlamıştır. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı romanını yarım bırakmış ve sonrasında 1954 yılında bitirmiştir. Romanın fikir kaynağı yazarın eşkiya olan amcasının oğludur. Eserde yer alan çakır dikeni hikayesi aslında eşkiyalığın felsefesinin sonucudur. Yaşar Kemal kullandığı ismi ilk kez Cumhuriyet Gazetesi' nde yazarken kullanmaya başlamıştır. Sosyalist bir bakış açısına sahip olan yazar dünyaya bakışını söyleyişlerinde şu sözlerle dile getirmiştir:

"Halka kim zulmediyorsa, etmişse, halkı kim eziyor, ezmişse, onu kim sömürmüş, sömürüyorsa, feodalite mi, burjuvazi mi… Halkın mutluluğunun önüne kim geçiyorsa ben sanatımla ve bütün hayatımla onun karşısındayım. Ben etle kemik nasıl birbirinden ayrılmazsa, sanatımın halktan ayrılmamasını isterim. Bu çağda halktan kopmuş bir sanata inanmıyorum.

Yazar edebi hayatı boyunca halkın yanında olmayı benimsemiş ve eserlerinde insani değerleri korumaya çalışmıştır. Yaşar Kemal siyasi görüşü ile sanatının paralel olduğunu ve halka inandığını söylemiştir. Yaşar Kemal pek çok yapıtında Anadolu' nun efsane ve masallarından yararlanmıştır. Böylesine derin bir altyapıyı oluşturmak için gençlik yıllarında Çukurova' yı ve çevre illeri gezmiş, yeni insanlarla tanışıp yeni bilgiler edinmiş ve çoğundan eserlerinde yararlanmıştır. Yazarlar Derneği üyesi olan Yaşar Kemal, aynı zamanda Nobel Edebiyat Ödülüne aday gösterilen ve dünyada yapılan anketlerde bu ödülü alması gerektiği konusunda öne çıkarılan bir kaç isimden birisidir. Edebiyat hayatı süresince yüzlerce ödül almış olan yazarın en çok ödül aldığı ülkelerden birisi Fransa' dır. 2011 yılında Fransa’da Legion d’honneur ödülüyle ödüllendirilen yazarın ayrıca ülkemizde 2008 yılında aldığı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü ve 2013 yılında aldığı Krikor Naregatsi Nişanı başlıca göze çarpan ödüllerdir.Ayrıca yazarın 2013 yılında Norveç’te aldığı ‘Bjornson Ödülü’ önemli bir yer tutmaktadır.

Öyküleri:
*Sarı Sıcak
*Bütün Hikayeler
*Denemeleri
*Ağıtlar
*Taş Çatlasa
*Binbir Çiçekli Bahçe
*Şiirleri
*Bugünlere Bahar İndi
*Romanları
*İnce Memed 1-2-3-4
*Akçasazın Ağaları 1(Demirciler Çarşısı Cinayeti)
*Akçasazın Ağaları 2(Yusufçuk Yusuf)
*Deniz Küstü
*Teneke
*Yılanı Öldürseler
*Yer Demir Gök Bakır
*Fırat Suyu Kan Ağlıyor Baksana
*Yağmurcuk Kuşu
*Tek Kanatlı Bir Kuş
*Destansı Romanları
*Ağrı Dağı Efsanesi
*Binboğalar Efsanesi
*Üç Anadolu Efsanesi
*Çakırcalı Efeyaşar kemalyazarvefatvefat haberlerivefat eden ünlü