Usta Yazar Yaşar Kemal Hayatını KaybettiAsıl ismi Kemal Sadık Göğceli olan usta yazar Yaşar Kemal, 1923 yılında Osmaniye' nin Gökçeadam köyünde doğdu. Türk edebiyatının usta yazarlarından idi. 1947 yılında İnce Memed adlı eserini yazmaya başladı. Fakat eseri çeşitli nedenlerden dolayı 1953 yılında bitirdi. Eseri yazma nedenini eşkiya olan ve dağda vurulan amcasının oğlunun vurulması olduğunu 1987 yılında katıldığı bir söyleyişde belirtti. Aynı zamanda o söyleyişide, çocukluğunun eşkiyalığın içinde geçtiğini, dayısının en büyük eşkiyalardan biri olduğunu, o çevrede 1936 yıllarına kadar 500' e yakın eşkiya bulunduğunu ve bunlardan birinin de Kurtuluş Savaşı' nda Kadirli' yi ilk örgütleyenlerden olan Karamüftüoğlı ailesinden ünlü Remzi Bey olduğunu söyledi.

Asıl adı Kemal Sadık Göğceli, 1923 yılında Osmaniye'nin Gökçedam köyünde doğdu. Türk Edebiyatının usta yazarlarındandır. 1947'de İnce Memed'i yazdı fakat yarım bıraktı ve 1953-54’te bitirdi.Romanı yazma nedeni eşkiya olan ve dağda vurulan amcasının oğlunun vurulması olduğunu 1987 yılındaki bir söyleşisinde belirtti. Ayrıca aynı söyleşide, çocukluğunun eşkiyalığın içinde geçtiğini, dayısının "en büyük" eşkiyalardan biri olduğunu, o çevrede 1936'lara kadar beş yüze yakın eşkiya bulunduğunu ve bunlardan birinin de Kurtuluş Savaşı'nda Kadirli'yi ilk örgütleyenlerden olan Karamüftüoğlu ailesinden ünlü Remzi Bey olduğunu söyledi. Remzi Bey'in kendisine, ilk İnce Memed hikayesinde "Çakırdikeni" diye yer alan diken hikâyesini anlattı ve Yaşar Kemal'le "eşkıyalığın felsefesini" yaptı.

Bir süredir yoğun bakımda tedavi gören usta yazar Yaşar Kemal yaşamını yitirdi. Yaşar Kemal, akciğer enfeksiyonu ve kalp ritim bozukluğu sebebiyle 14 Ocak 2015 tarihinde İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesine getirilmişti. Durumu gittikçe kötüleşen usta yazar 28 Şubat 2015 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

vefatusta yazar yaşar kemalyazarvefat haberlerivefat eden ünlü