Halit Akçatepe Hayatını Kaybetti.

Halit Akçatepe'den acı haber... Türk sinemasının usta ismi Halit Akçatepe 79 yaşında hayatını kaybetti.Halit Akçatepe kimdir?

1 Ocak 1938'de Üsküdar'da doğan Akçatepe, ilkokulu Refik Halit Karay Mektebi'nde okudu. Yeşilçam oyuncusu Sıtkı Akçatepe'nin oğlu olan Halit Akçatepe, babası sayesinde oyuncu oldu. Konservatuvar eğitimi almayan Akçatepe, zamanın film yönetmenlerinden birinin, babasına "bize bir çocuk oyuncu lazım" demesiyle sektöre adım attı. İlk filmini 1943'te, 5 yaşındayken çekti. Saint Benoit Fransız Lisesi'nden mezun oldu. 1959'da Anıtkabir'de 1,5 yıl askerlik görevini yaptı. 1972'te Tatlı Dillim filmiyle ünlendi. 1963'te Yasak, Gündoğarken, Semaya Baktım Seni Gördüm filmlerini çekti. 1975'te Hababam Sınıfı adlı filmindeki Güdük Necmi tiplemesiyle Türk sinemasına adını yazdırdı. Usta oyuncunun babası Sıtkı Akçatepe ve annesi Leman Akçatepe de Türk Sineması'nda birçok yapımda rol aldı.

Sinema sanatçısı 79  yaşındaki Halit Akçatepe İstanbul'da hayatını kaybetti. Bir süredir tedavi gören Akçatepe'nin ölüm nedeni henüz açıklanmadı Yeşilçam'ın efsanevi oyuncularından Halit Akçatepe hayatını kaybetti. 79 yaşında hayata gözlerini yuman usta oyuncu, Türk sinemasının unutulmazları arasında yer alan Hababam Sınıfı serisindeki Güdük Necmi karakterine hayat vermişti. Akçatepe İstanbul'da bir süredir tedavi görüyordu.Halit Akçatepe'nin ölüm nedeni henüz açıklanmadı.

Hülya Koçyiğit: İnanmak çok zor Yeşilçam oyuncusu Hülya Koçyiğit, Halit Akçatepe için "Onunla aynı ortamı paylaşmak her zaman bana huzur vermiştir. Şu an inanmak çok zor. Türk sinemasının başı sağolsun. Hayata her zaman olumlu bakan biriydi. İnsanları çok seven, kırılsa bile belli etmeyen, meslek disiplini olan o kadar tatlı bir insandı ki, çok sevdiğim insandı" dedi.


Ayşen Gruda: Gençlerin feyz almalarını rica ediyorum< Akçatepe ile birçok filmde beraber rol alan oyuncu Ayşen Gruda, "Çok ani duydum o kadar üzgünüm ki anlatamam. Çok uzun yıllardır arkadaşım, aynı binada karşılıklı evlerde oturduğum arkadaşım. Gençlerin bu ekolden feyz almalarını rica ediyorum. Türk sinemasının değerli bir ismiydi, başımız sağolsun" dedi.

Hababam Sınıfı Üç Buçuk,Hababam Sınıfı Askerde, Hababam Sınıfı Merhaba, Siyah Cennet, Hoşçakal,İstanbul, Hayri Beyin Son Aşkı, Oyun İçinde Oyun, Sürgün, Kötü Kader, Keriz Şen Dul Şaban ve bir çok filmde rol altın Hababam sınıfındaki Düdük Neçmi lakabı ile anıldı.

halit akçatepehalit akçatepe öldüdüdük necmidüdük necmi öldü