Türk Sinemasının Ünlü Yönetmenlerinden Memduh Ün Hayatını Kaybetti

Memduh Ün

Türk Sineması'nın ünlü yönetmenlerinden Memduh Ün 95 yaşında hayatını kaybetti. Ünlü yönetmen yakalanmış olduğu kronik böbrek yetmezliği ve kronik solunum yetmezliği nedeniyle hastaneye kaldırıldı ve Yoğun Bakım Ünitesi'nde tedavisi devam etti. Memduh Ün için İstanbul'da tören düzenlendi. Aralarında siyaset ve sinema dünyasının ünlü isimlerin bulunduğu çok sayıda kişinin katıldığı tören, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Profesör Sami Şekeroğlu Sinema Televizyon Merkezi Yeşilçam - 1 Nolu salonda düzenlendi. Törende sevenleri Memduh Ün'ün Türk bayrağına sarılı tabutunun başında saygı nöbeti tuttu. Memduh Ün'ün eşi olan Fatma Girik salonda tek tek taziyeleri kabul etti. Daha sonra sahneye çıkan Girik konuşma yapmakta zorluk çekti. Ünlü oyuncu Girik, uzun bir süre hastanede kaldıklarını ve hiçbir gün ertelemeden bu süreçte eşinin yanında olduğunu söyledi. Hastane süresince her zaman eşine teselli verdiğini söyleyen  Girik ''Ama hiçbiri ona yar olmadı'' diyerek gözyaşlarına boğuldu ve Girik, sahneden inmek zorunda kaldı. Memduh Ün yapılan törenin ardından 20 Ekim Salı günü Adliye Camiisi'nde öğlen kılınacak namazın ardından Torba Mezarlığı'nda toprağa verileceği bildirildi. 
 

Memduh Ün Kimdir ?

Memduh Ün, 14 Mart 1920'de İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Türkiye'nin tarihin sınavı olan Kurtuluş Savaşı yıllarında çocukluğu geçen Ün, bu zorlu devirde mücadele dolu günler geçirmiştir. Vefa Lisesi'nde eğitim görürken ailesine katkıda bulunmak zorunda olduğu birçok farklı işte çalışmak zorunda kalmıştır. Maddi yetersizlikler sebebiyle üniversite hayatına veda etmek zorunda kalan Ün, fakülte yurdu tarafından kabul edilince tıp eğitimine başlamıştır. Fakat futbola olan hayranlığıyla tanınan Ün, dersleriyle yeterince ilgelenemiyordu. Durum böyle olunca tıp fakültesindeki eğitimini üçüncü sınıfta 1943 yılında sonlandıran Ün, profesyonel olarak futbol oynamaya başlamıştır. Ün, Beşiktaş forması giyiyordu ve takımının şampiyonluk kazanmasında büyük katkısı olmuştur. Türkiye'deki sinema sektörü, finansal koşullar sebebiyle pek iç açıcı bir durumda değildi. Senede 10 filmin zorla çekilebildiği bu dönemde, Hürrem Erman'ın Damga adlı filminde oynamak üzere bir aktör aranıyordu. Şehir tiyatrolarındaki aktörler oldukça fazla ücretler talep ettikleri için bu rol, jön tipine uyguluğu nedeniyle Memduh Ün'e verilmiştir. Oyuncu olarak sinemaya ilk başladığında memur olduğu için Turhan Ün takma adını kullanarak prodüktörlük yapmış ve senaryo yazmıştır. Memduh Ün, 1955 yılında ilk filmi için kamera arkasına geçmiştir. Muhterem Nur ve Eşref Kolçak gibi dönemin önemli isimleriyle çalıştığı ''Yetim Yavrular'' filmiyle adından söz ettiren Ün, 60'lı yıllara kadar birçok başarılı yapıma imza atmıştır. 1960 yılında ''Ölüm Peşimizde'' adlı filmi için Fatma Girik'le çalışan Ün, aktrise aşık olmuş ve çiftin uzun dönemli birliktelikleri başlamıştır. Bir yıl sonra ise Türk Filmleri Yarışması'nda ''Kırık Çanaklar'' adlı filmiyle En İyi Yönetmen ödülünün sahibi olmuştur. Başarılarını güçlendiren diğer bir ödül ise 1966 yılında gelmiştir. 3. Antalya Film Şenliği'nde ''Namusum İçin'' adlı filmiyle ikinci kez En İyi Yönetmen ödülünü kazanmıştır. Mehduh Ün, yönetmenlik, senaristlik ve yapımcılık dışında oyuncu olarak da birçok çeşitli filmde rol almıştır.  Halit Refiğ, Feyzi Tuna, Ülkü Erakalın ve Tunç Başaran gibi önemli ustaları da yetiştirmiş olan Ün, hem çektiği filmler hem de Türk sinemasına olan yardımlarıyla önemli bir kariyerin sahibi olmuştur. Memduh Ün, 1949 yılında Cahide Şen ile evlenmiş ve 2 çocuğu olmuştur. Ün, hazırda resmen onunla evlidir. Fakat 1959 yılından itibaren Sinema Sanatçısı Fatma Girik ile birlikteliği başlamış ve Bodrum'da yaşamlarını sürdürmeye devam etmişlerdir.


vefat eden ünlüvefatvefat haberleriölümölüm haberlerihürriyet vefat ilanlarısenaristhürriyet vefatünlü oyuncutürk sinemasının ünlü yönetmenihürriyet vefat ilanıvefat haberleriünlü yönetmenvefat eden ünlümemduh ün