Kayahan Kim ?Ünlü besteci Kayahan Açar, halk arasında sadece ismiyle ün yapmış olan pop şarkıcısı, 29 Mart 1949 yılında İzmir’de doğmuştur. Türk pop şarkıcısı, söz yazarı ve besteci olan Kayahan çocukluk ve gençlik yıllarını Ankara’da geçirdi. Daha sonra İstanbul’a geldi. Kayahan' ın ölmeden önceki oturduğu yer, bütün cadde ve sokakların isimleri şarkılarının isimlerinden verilmiş olan Gömeç’teki inta sevgi köyüdür. Yılın neredeyse tamamını geçirdiği Gömeç'e olan sevgisini ise “Gömeç” adlı şarkısında notalarla belirtti. Eskiden Kayahan’ın adı Nilüfer‘e verdiği şarkılarla anılırdı. Nilüfer’in yorumladığı “Geceler“, “Kar Taneleri“, “Esmer Günler” gibi parçalar Türk pop müziğinin en iyi bestecileri arasına girdi. Meslek hayatı boyunca kendi yazdıklarını söyleyen ve yaptığı her albümü bir sloganla birlikte çıkaran Kayahan, aynı zamanda besteci ve söz yazarının önemini gösteren ilk müzisyenlerden birisi oldu.

Kayahan' ın en çok konuşulan albümlerinden birisi 1991 tarihli “Yemin Ettim” albümüydü. Daha sonrasında 1993 yılında “Son Şarkılarım” adını verdiği başka bir albümünde söz ve müziği yine kendisine ait olan 10 şarkısına yer verdi. Bunlardan “Sarı Şekerim“, “Vazgeçmem“, “Aman” gibi şarkılar Türkiye' nin beğendiği parçalar oldu. Bu albüm önemli sayıda dinleyiciye ulaştı.Kayahan‘ın, 2 yıl sonra, 1995 yılında ismini “Benim Penceremden” verdiği albümündeki “Ben Anadolu Çocuğuyum”, “Allah’ım Neydi Günahım” gibi çok sevilen bestelerini kendisinin yanında, pek çok da müzisyen söyledi.

Sanatçı 1996 tarihli “Canımın Yaprakları” adlı albümü ve ardından çıkarttığı “Emrin Olur” albümü ile yine hit olan şarkılar üretti. Özellikle “Atın Beni Denizlere”, “Emrin Olur”, “Şampiyon” gibi şarkılar o zamanın öne çıkan parçaları oldu. 2000 yılında 9. albümü “Beni Azad Et” çıktı. Bu ve önceki albüm Kayahan’ın ustalığını gösterdiği ama eskisi gibi etkili olamadığı çalışmalardı. Ama 2000’in sonunda yayınlanan “Gönül Sayfam” ve albüm ile aynı ismi verdiği parçası bir anda herkesi unutturup dikkatleri Kayahan’ın üstüne çekti. Albümlerinin yanında ayrıca 1989’da “Ve Melonkoli” ve 1990’da “Gözlerinin Hapsindeyim” ile iki kere Türkiye adına Eurovision Şarkı Yarışması’na katıldı. 1986 yılında katıldığı uluslararası Akdeniz Müzik Yarışması’nda “Geceler” adlı şarkısıyla ı “Altın Portakal” ödülünü kazandı.Yurtiçinde ve yurtdışına pek çok konser veren Kayahan, 1992 yılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Ankara Kızılay Meydanı’nda yüz altmış bini aşkın izleyiciye verdiği konserle tarihe geçti. Doğa ve çevre konusundaki duyarlılığı ile de tanınan Kayahan, insanların bu konulara olan ilgisini arttırmak amacıyla pek çok yardım konseri vermekte, gönüllü olarak çalışmalara katılmaktadır.

Kayahan' ın hayatındaki ilk evliliği olan Nur Hanım' dan Beste adında bir kızı oldu. Eşinden 24 yıllık beraberlikten sonra boşandı. İkincide ise 1999 yılında İpek Tüter ile evlendi. Ağustos 2000 doğumlu Aslı Gönül adında bir çocukları oldu. Ünlü besteci ve söz yazarı Kayahan Açar 3 Nisan 2015 yılında vefat etti.

Kayahan' ın Albümleri:

Canım Sıkılıyor Canım (1981) (Uzunçalar), Merhaba Çocuklar (1987), Benim Şarkılarım (1988), Benim Şarkılarım 2 Siyah Işıklar (1989), Yemin Ettim (1991), Odalarda Işıksızım (1992), Son Şarkılarım (1993), Benim Penceremden (1995), Canımın Yaprakları (1996), Emrin Olur (1997), Beni Azad Et (1999), Gönül Sayfam (2000), Ne Oldu Can? (2002), Kelebeğin Şansı (2004), Biriciğim’e (2007), 365 Gün (2011)kayahankayahan kimkayahan hayatıkayahanın albümleri