Latif Mutlu Hayatını Kaybetti.Bilgi Üniversitesi'nin kurucusu, Vatan Gazetesi'nin eski sahibi ve Zafer Mutlu'nun babası olan Latif Mutlu 91 yaşında hayatını kaybetti. Teşvikiye Camii'nde düzenlenen cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. Törene, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra iş, medya ve siyaset camiasından çok sayıda kişi katıldı.
 

Latif Mutlu Kimdir?

Latif Mutlu, 21 Haziran 1924 yılında Nazimiye'de doğmuştur. Evlidir ve iki oğlu vardır. Petrol ofisinde 15 yıl müdür olarak görev yapmıştır. Mutlu, üç yıl Ankara Hukuk Fakültesi'ne devam etmiş ve bitirememiştir. Daha sonra Ankara'ya gelerek Ankara İktisadi ve ticari ilimler yüksek okulunun kuruluşuna katılmış, 1968 yılında ise Diş Hekimliği ve Eczacılık Özel Yüksekokullarını kurmuştur. 1971 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Özel Yüksekokulu'nu bitirmiş olan Latif Mutlu, 1965'ten bu yana eğitimin içindedir. 1972'de Kıbrıs'ta bir üniversite kurmak için KKTC'den izin almıştır fakat Ankara bu kararı onaylamamıştır. 1979 yılında Bursa'da elektrikle karbondioksit üretimi için tesisler kurmuştur. 1987 yılında evini Ankara'dan İstanbul'a taşınmıştır. 1991 genel seçimlerinde Sosyal Demokrat Halkçı Parti, İstanbul 2. Bölgede Milletvekili adayı olarak seçime katılmışta olsa bu bölge seçin barajını aşamadığından Milletvekili çıkaramadığı için seçilememiştir. 1991'den başlayarak İstanbul Eğitim ve Kültür Vakfı okullarında 3 yıl kadar genel müdürlük yapmıştır. 1994'te İngiltere'de iki devlet üniversitesinden aldığı yetkiyle ve onlar adına İstanbul'da üniversite düzeyinde eğitim veren kurslar açmak üzere M.E.B.'den ruhsat almıştır ve kursların eğitime başlaması basında yoğun eleştiriye neden olmuştur. 1995'de zor durumda kalmış olan Latif Mutlu, sonunda YÖK ile anlaşmaya vararak kursların üniversiteye dönüştürülmesi için gerekli hazırlıkları başlatmıştır. Bunun için, Bilgi Eğitim ve kültür vakfını kurmuştur. Kanuni işlemler tamamlanınca, 7 Haziran 1996'da TBMM'nin kabul ettiği vakfını kurmuştur. TRT Çocuk ve Gençlik Vakfı ile Zeynep Mutlu Eğitim Vakfı'nın kurucu ve yönetim kurulu üyesi olarak Eğitim hizmetinde çalışmıştır. Türkiye İş Bankası Kültür yayınları, Latif Mutlu'nun yaşamını yansıtan ''Uygarlığın Peşinde'' adlı kitabi 2010 yılında ''Nehir Söyleşi'' dizisinde yayımlanmıştır.


vefat eden ünlüvefatvefat haberleriölümölüm haberlerihürriyet vefat ilanlarılatif mutlu kimdirhürriyet vefathürriyet vefat ilanıbilgi üniversitesinin kurucusu latif mutluvefat haberlerivefat eden ünlülatif mutlu