Gazeteci Leyla Umar Hayatını KaybettiBir süredir alzheimer hastalığı sebebiyle tedavi gören Leyla Umar kaldığı Suadiye Yaşlı Bakım Merkezi'nde hayatını kaybetti. Umar'ın cenazesi, 18 Kasım'da öğle vakti Teşvikiye Camisi'nde kılınacak namazın arkasından toprağa verilecek. 
 

Leyla Umar Kimdir ?

Leyla Umar, 6 Temmuz 1928 yılında Ankara'da doğmuştur. Selanik kökenli babası İhsan Umar, annesi ise Ayşe Mihriban Alam'dır. Aile önce Samsun, ardından Zonguldak, daha sonra ise İstanbul'a taşınmıştır. İlkokuldan önceki yılları Zonguldak'ta geçmiştir. İstanbul Nişantaşı Nilüfer Hatun İlkokulu'nda okumuş daha sonra Üsküdar'daki Amerikan Kız Koleji'ne devam etmiştir. Kız Koleji'nde yedi yıl yatılı okumuştur. Arnavutköy Kız Koleji'ne geçmiş daha sonra ise okul bırakmıştır ve  daktilo kursuna gitmiştir. Leyma Umar, gençlik yıllarında 1950'den 1955 yılına kadar Amerikan Konsolosluğu'ndaki görevli Amerikalılara beş yıl Türkçe dersi vermiştir. İlk eşinden ayrıldığı zaman iş arıyordı ve Millet gazetesinde kendisine göre '' İngilizce bilen muhabir aranıyor'' diye bir bir ilan görmüştür. Uzun yıllar boyunca Milliyet gazetesinde, tek kadın gazeteci olarak çalışmıştır. Milliyet gazetesinde ''Cemiyet Haberleri'' isim altında yazılar yazmıştır. Leyla Umar, bu sırada Şevket Rado'nun Hayat, Metin Toker'in ünlü Akis, Yusuf Ziya Ortaç'ın Akbaba dergilerinde de yazılar yazmaya başlamış ve Babıali'de iyi para kazananlardan biri olmuştur. Sonraki yıllarda Londra'da BBC'de çalışmaya başlamıştır. Londra ve Amerika'da yaşamasına rağmen Milliyet gazetesi ile bağını kopartmamıştır. 1977 yılında Türkiye'ye dönmüş ve aynı yıl ikinci eşi olan Refik Erduran'dan ayrılmıştır. 22 yıl çalıştığı Milliyet gazetesinden de emekli olmuştur ve bağımsız gazetecilik yapmaya başlamıştır. Haberler GAMMA ve SIPA ajansları sayesinde dünyanın 42 ülkesinde yayınlanmıştır. Dünyanın önde gelen isimleri ile röportajlardan iyi bir miktar kazanmıştır. Ortaköy'de oturduğu evi İdi Amin röportajından kazandığı para ile satın almıştır. Dünyaca tanınmış liderlerle röportaj yapmıştır. Gazeteciler Cemiyeti üyesi olan Leyla Umar, Sokak Çocukları Derneği Başkanı yusuf Kulca ile birlikte çalışmalar yapmış ve bütün mal varlığını sokak çocuklarına bağışlamıştır.


vefat eden ünlüvefatvefat haberleriölümölüm haberlerihürriyet vefat ilanlarıgazeteci leyla umarhürriyet vefathürriyet vefat ilanıgazetecivefat haberlerivefat eden ünlüleyla umar