Fikret Hakan Hayatını Kaybetti.

Türk sinemasının duayen isimlerinden Fikret Hakan, Kartal'da akciğer kanseri tedavis gördüğü hastaned yaşamını yitirdi. Fikret Hakan, 83 yaşında akciğer kanseri tedavisi gördüğü Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gece saatlerinde hayatını kaybetti. Fikret Hakan'ın ölümü sevenlerini, sanat camiasını yasa boğdu.
 

Fikret Hakan Kimdir ?


23 Nisan 1934 yılında Balıkesir'de doğan Fikret Hakan, İlk olarak gazetecilikle ilgilendi. Hakan henüz lise öğrencisiyken, Abdi İpekçi ve Halid Kıvanç gibi isimlerin de bulunduğu İstanbul Ekspres gazetesinde röpörtajları ve öyküleri yaynlanmaya başladı. Asıl ismi Bumin Gaffar Çıtanak olan Hakan, 1950'de 'Üç Güvercin' adlı operetteki palyaço rolüyle Ses Tiyatrosu'nda sahneye ilk adımını attı. Oyunlarda rol almaya devam eden Hakan, birçok tiyatroda çalıştı ve 80'lerin sonuna kadar sahneden inmedi.

Kariyeri sorulduğunda üç önemli noktaya dikkat çekerek 'Babıali, tiyatro ve beyaz perde' Hakan, 1953 yılında 'Köprüaltı Çocukları' ile sinemaya geçiş yaptı. Ardından 'Beyaz Mendil', 'Gelinin Muradı', 'Üç Arkadaş', 'Dokuz Dağın Efesi' gibi filmlerde oyanayan Hakan, 60'lara gelindiğinde 'Yılanların Öcü' ile sinema severlerin karşısına çıktı. Bu filmle birlikte 'Karanlıkta Uyuyanlar', Hakan'ın unutulmaz filmleri arasında yer aldı. Peşpeşe filmler çeken Hakan, 1970'lere gelindiğinde yönetmen ve yapımcı olarak da sektörde boy gösterdi. 'Keşanlı Ali Destanı' ile büyük ün kazanan Hakan, Holywood'dan gelen film teklifini, İngilizcesi olmadığı için değerlendiremedi.

Bir dönemin modası olduğu üzere gazinoda sahne alan, Zerrin Özer ile birlikte sunuculuk deneyimi yaşayan Hakan, Yeşilçam'ın sıkıntılı dönemlerinde Marmaris'e göçerek 1980'lere kadar burada yaşamını sürdürdü. Daha sonra beyaz perdeye dönerek Türk sinemasının jönleri arasında adını yazdıran Hakan, aralarında Hümeyra, Semiramis Pekkan, Lale Sarı gibi isimlerin de olduğu pek çok kadınla evlilikler yaptı. 45'lik plakaları olan Hakan, dolu dolu geçen sanat yaşamına birçok ödül sığdırdı. 1965'te Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 'Keşanlı Ali Destanı' ile en iyi erkek oyuncu ödülünü alan Hakan, 1968'de bu kes 'Ölüm Tarlası' ile yine aynı ödülün sahibi oldu.
fikret hakanfikret hakan öldüfikret hakan vefat ettifikret hakanı kaybettik