Eski Kıtalararası Ağır Sıklet Boks Şampiyonu Sinan Şamil San Hayatını Kaybetti.Şamil San, karaciğer yetmezliği sebebiyle İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. ''Boğazın Boğası'' lakaplı Sam'ın cenaze namazı öğle vakti Kocatepe Camisi'nde kılındı. Şefik Tetik Boks Salonu'nda tören düzenlendi. Törene Şam'ın eşi Funda,kızları Nilüfer ve Defne, sevenleri, Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç, Gençlik ve Spor Bakanlığı müsteşar Yardımcı Hasan Özaba katıldı. Sinan Şamil Sam'ın cenazesi Ankara'da toprağa verildi. Ağır sıklet kategorisinde şampiyonluğa ulaşan ilk Türk boksör olan Sam'ın cenazesinde sevenleri yoğun ilgi gösterdi. Dünyaca ünlü boksörün eşi Funda ile kızları Defne ve Nilüfer, Sam'ın Türk bayrağına sarılı tabutu başında uzun bir süre gözyaşı döktü. Sam'ın kızları, babasının resminin yer almış olduğu tişörtü giyerken, tabuttaki boks eldivenleri ve Ankaragücü atkısı da dikkat çekti. 
  

Sinan Şamil San Kimdir ?

Şamil Sam, 24 Haziran 1974 tarihinde Almanya'nın Frankfurt şehrinde doğmuştur. Ama Aslen Kars'lıdır. Şamil San, Ankara Sincan'da İbni Sina Lisesi'nde okumuştur. Lisede okurken ve mahalleden tanıdığı kız arkadaşlarına laf söyleyen erkeklerle kavga ederken ün yapmıştır. Bu ona TSE kulübünde lisanslı boks yapmasına imkan sağlamıştır. Dokuz defa Türkiye şampiyonluğunu kazanan Şamil Sam 120 kilo ve 191 cm boyundadır. 1992 yılında Gençler Dünya Şampiyonu olmuş ve 1993'te Vize-Avrupa şampiyonluğunu kazanmıştır. 1995 Dünya ikinciliği'ni kazanırken 1999 Büyüklerde Amatör Boks Dünya Şampiyonu olmayı başarmıştır. Sam, 15 Nisan 2000 tarihinde profosyonel olmuştur. 12 Ekim 2002'de Polonya'lı rakibi Przemyslaw Saleta karşı Avrupa Şampiyonluğu için ringe çıkmış ve yedinci raundda nakavtla kazanarak Avrupa Şampiyonu olmuştur. Yaptığı 35 maçın 31'ini kazanmıştır ve bunlardan 16 maçı nakavt ile kazanmıştır. 20 Kasım 2004'te Güney Almanya'nın Kempten kentinde Rus boksör Deniz Bakthov ile karşı karşıya gelmiştir. Bakhtov'u onuncu raundda nakavtla kazanarak WBC klasmanında 'Dünya Kıtalararası Ağırsıklet Boks Şampiyonu' unvanının sahibi olmuştur. 11 Haziran 2005'te Kemp'ten WBC Dünya Kıtalararası Ağırsıklet Boks Şampiyonası unvan maçında rakibi Ugandalı Peter Okhello'yı sayıyla kazanmıştır. Fakat aynı yılın 12 Kasım 2005 tarihinde Hamburg WBC Dünya Kıtalararası Ağırsıklet Boks maçı ve rakibi Rus Oleg Maskaev ile karşı karşıya gelen WBC Dünya Ağır sıklet eliminasyon maçını hakem kararıyla kaybetmiştir. Sam'ı birçok boksörler arasına katmış olan özelliği ise ünlü '4sol-1sağ' taktiğidir. Sam, rakiplerine peş peşe 4 kez sol direkt yumruk atar, 5'incide sağ kroşeyle rakibini yere yatırırdı. Bu kolay ama Sam'a özgü olan etkili bri kombinasyondur. Ankara'nın Etimesgut ilçesinde ''Sinan Şamıl Sam'' adına park yapılmıştır.


vefat eden ünlüvefatvefat haberleriölümölüm haberlerihürriyet vefat ilanlarıhürriyet vefathürriyet vefat ilanıboks şampiyonuvefat haberleriünlü boksçuvefat eden ünlüsinan şamil san