Barış Manço Ölümünün 17. Yıldönümünde Anıldı.

Barış Manço, ölümünün 17. yılında mezarı başında anıldı. Anma için ''Barış Manço'' adlı şehit hatları vapuruyla özel bir sefer hazırlandı. Kadıköy ve Kabataş İskeleleri'nden insanlar toplanarak ünlü sanatçının mezarının bulunduğu Kanlıca'ya götürüldü. Ailesinin yanı sıra Barış Manço'nun yüzlerce hayranıda mezarı başındaydı. Vapur seferine sanatçının eşi olan Lale Manço, oğulları Doğukan ve Batıkan Manço ev sahipliği yaptı. Manço'nun eşi Lale Manço düzenlenen etkinliğe insanların her sene geldiğini belirtti ve '' Bu insanlar senelerdir geliyorlar. Burada büyüyen bir nesil oldu. Çocuk geldiler, şimdi delikanlılar, genç kızlar. Kimisinin çocukları oldu, çocuklarıyla gelmeye başladılar. Bu Barış'ın büyükyen, gelişen öz ailesi. Sevgilerine sahip çıkan insan bunlar'' diyerek açıklama yaptı. 
 

Hayatı

Barış Manço, 2 Ocak 1943'de Üsküdar'da dünyaya gelmiştir. Annesi Rikkat Uyanık Hanım, babası ise İsmail Hakkı Bey'dir. Manço, ilkokula Kadıköy Yeldeğirmeni Mustafa Kemal Paşa ilkokulunda başlamıştır. 4. sınıfı Ankara Maarif Koleji İlkokulu'ndai 2. sınıfı ise tekrardan Kadıköy Yeldeğirmeni Mustafa Kemal Paşa İlkokulu'nda okumuştur. İlkokulu bitirdikten sonra Galatasaray Lisesi'nde okumaya başladı fakat babasının ölümü üzerine Galatasaray Lisesi'nden ayrılarak eğitimini Şişli Terakki Lisesi'nde devam ettirmiştir. Manço, Anadolu Rock türünün kurucu üyelerindendir. 1958 yılında Galatasaray Lisesi'nde eğitimi sürdürürken il kez sahneye çıkmış ve ''Kurtalan Ekspres'' ismini vermiş olduğu bir grup kurmuştur. Türk Sanat Dünyası'nın kilometre taşlarından biri olarak ''Kurtalan Ekspres'' grubu ile birlite Türkiye'de olduğu gibi birçok yabancı ülkede sayısız konserler vermiştir. Bestelemiş olduğu 200'ün üzerinde şarkısı, Barış Manço'ya 12 altın ve 1 platin albüm/kaset ödülü kazandırmıştır ve bu şarkıların belli bir bölümü daha sonralarda Bulgarca, Arapçai Farsça, Kürtçe, Japonca, İbranice, Fransızca ve Flemenkçe'ye çevrilmiş, kendisi veya başka sanatçılar tarafında ise seslendirilmiştir. 1988 yılının Ekim ayında TRT 1'de ''7'den 77'ye'' adlı çocuk ve aileye hitap eden bir eğitim kültür ve eğlence programı başlatmıştır. Türk Televizyonculuğu'nda şimdiye kadar ulaşılamamış bir rekora imza atmış ve Türkiye'de en uzun ve en başarılı televizyon yayıncılığı yapmıştır. Barış Manço, ''Ekvator'dan Kutuplar'a'' 5 kıtada 100'den fazla değişik yöreye giderek, 600.00 km'ye yakın ol katetmiş ve ülkemiz belgeselciliğine farklı bir boyut getirmiştir. Yüksek öğrenimini Belçika'da ''Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi''nde tamamlayan ve çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca konuşan Manço, sanat yaşamında kendisine layık görülen 300'ün üzerinde ödül almıştır. Ve şu ünvanlara sahiptir;
 
  • Türkiye Cumhuriyeti: Devlet Sanatçısı Ankara (1991) 
  • Hacettepe Üniversitesi: Onursal Doktora Ankara (1991) 
  • Soka Üniversitesi: Uluslararası Kültür ve Barış Ödülü Tokyo,Japonya (1991) 
  • Belçika Krallığı: Léopold II Şövalyesi Nişanı Brüksel,Belçika (1992) 
  • Fransa Devleti: Edebiyat ve Sanat Şövalyesi Nişanı Paris,Fransa (1992) 
  • Pamukkale Üniversitesi: Onursal Doktora Denizli (1995) 
  • Min-On Sanat Vakfı: Yüksek Şeref Madalyası Tokyo,Japonya (1995) 
  • Liege Prensliği: Onursal Hemşehrilik Beratı Liege,Belçika (1997)


Ölümü

Barış Manço, 31 Ocak 1999 gece saat 23.30 civarından İstanbul'un Moda semtindeki evinde kalp krizi geçirmiş ve kaldırıldığı Siyami Ersek Göğüs-Kalp-Damar Cerrahisi Hastanesi'nde aynı gece saat 01.30'da hayatını kaybetmiştir. Manço, 1991 yılında Devlet sanatçısı unvanı aldığından dolay cenazesi için devlet töreni düzenlenmişti. 3 Şubat 1999 tarihinde üzerinde Galatasaray bayrağı da bulunan Türk bayrağına sarılı naaşı Atatürk Kültür Merkezi'ne getirilmiş ve töreni düzenlenmiştir. Levent Camisinde cenaze namazı kılınmış ve Kanlıca'daki Mihrimah Sultan Mezarlığı'nda toprağa verilmiştir. Barış Manço ölmeden önce müzik hayatının 40 yılını anlatan 40. yıl şarkısını bestelemişti. Fakat sözlerini yazamadan hayatını kaybetmiştir. Bu şarkının da bulunduğu ''Mançoloji'' 1999 yılında yayınlanmış ve 2.6 milyon satarak o yılın en çok satan albümü olmuştur. 2006 yılında Barış Manço'nun anısını sürdürmek için ''Barış Manço Rock Derneği'' kurulmuştur.
 


barış manço kimdirbarış mançobarış mançonun hayatıbarış mançonun ölümübarış mançonun ölüm yıldönümü